Arı Poleni Faydaları

1946 yılında S.S.C.B bilginlerince Türk Yurtları’ndan Güney Kafkaseli’nde (Kuzey Azerbeycan) 100 yaşının üzerinde sağlıklı ve dinç 200 kişi bulundu. Bunların yaşantıları incelendiğinde; arıcılık yaptıkları, kovanlardaki kırıntı ve döküntüleri alışkanlıkla yedikleri görüldü. Bu yenilenlerin arıların kovanlara taşıdıkları polenler olduğu, “birçok hastalıklara karşı dirençlerinin ve sağlıklı, genç, dinç, uzun yaşamlarının” alışkanlıkla yedikleri bu polenlerden ileri geldiği araştırmaları yapan bilginlerce açıklandı. Bu buluştan sonra Almanya, Fransa, İsveç ve A.B.D’de yapılan bilim araştırmalarıyla da polenin sağlıklı uzun yaşama çok yararlı etkileri olduğu anlaşıldı. Polen günümüzde birçok ülkede yalın olarak kullanılmakla birlikte “arısütü polen bal” veya “polen bal” karışımlarıyla ayrıca tablet ve kapsül biçimlerinde de kullanılmaktadır.
Arı Poleni Faydaları Nedir

Arı Poleni (Uzmanlar Arı Poleninin Doğal İlaç Olduğunu Söylüyorlar)

Polen: Arılar tarafından çiçeklerden toplanır, arının arka ayaklarındaki polen sepetçiğine yüklü olarak kovana taşınır. Bazı eser elementleri, protein, mineraller ve vitaminler içerir.

Arı poleninin faydaları: Arı poleni güçlü bir besin kaynağı ve doğal bir ilaçtır. 96 çeşitten fazla besini kapsar ve bu besinlerin her biri, insanların sağlıklı yaşamını desteklemek için gerekli ve çok önemli maddelerdir. Arı poleninin %40’ı proteinden oluşur ve yaklaşık olarak tamamı herhangi bir bozulmaya uğramadan metabolizmamız tarafından kullanılır, bağışıklık sistemini güçlendirir. Alerjilere karşı dirençli olmamızda yardımcı bir maddedir. Stresle mücadelede yardımcı olur. Amino asitler, yağ asitleri ve ruh halini düzene sokacak vitaminler ve mineraller içerir. Dış etkenlere karsı hücreyi, bağışıklık sistemini koruyor, sürekli hücre yeniliyor, kan hücrelerindeki hemoglobini çoğaltıyor ve diğer hücrelere bol oksijen gelmesini sağlıyor.

Polen besin değeri bakımından, diğer tarımsal ürünlerle karşılaştırılmış ve domates, kabak, fasulye, elma, ekmek ve ete göre daha fazla oranda protein, Fe, tiamin, riboflavin, niacin içerdiği bildirilmiştir. (Schmidt 1997). Zengin besin madde içeriğine sahip olan polenin,buzagi, broiler ve domuz gibi bazi çiftlik hayvanlarının rasyonlarına katılmasıyla canlı ağirlıklarının arttığı belirtilmiştir.

Polenin Bilinen Faydaları

1- Polen bütün vitaminleri taşımaktadır
2- Yara ve yanıkların iyileşmesinde hızlanma sağlar.
3- Zekayı çalıştırır, kemik ve kas kuvvetsizliklerini giderir
4- Şeker hastalığına faydalıdır.
5- Beyin , prostat, karaciğer, solunum yolu iltihapları ve damar sertliğini giderir.
6- Bağırsak çalıştırıcıdır.İç zehirlenmeleri önleyicidir
7- Aşırı yorgunluk, zayıflık, kansızlık,yavaş gelişme ve erken ihtiyarlamadan korur.
8- Beyin yorgunluğunu ve düşünsel bunalıma iyi gelir.
9- Sinir dengesini korur.
10-Sakinlestirici ve dinçleştiricidir.
11-Moral ve ruh sağlığına yararlıdır.
12-Beyin ve kas gücünü artırır.
13-Yüksek tansiyona ve kolesterol yüksekliğine koruyucu ve iyileştirici etki yapar.
14-Kalbin kroner damarlarının tıkanmamasında faydalıdır.
15-Mide yaralarının iyileşmesinde fayda sağlar.
16-Şişmanlık ve zayiflıkta etkilidir.
17-Görme yeteneğini arttırır.
18-Saçın gelişmesinde önemli rol oynar.Saç sayısını arttırır ve saç dökülmesini önler.
19-Güzellik kremi olarak da kullanılır.
20-Üstün kan yapıcı özelliği vardır.Kanı temizler, kani filtre eder, alyuvar sayısını %30 oranında arttırır.
21-Hücre tazeleyicidir.
22-Balgam söktürücü, mikrop öldürücü, çabuk iyileştirici etkiye sahiptir.
23-Kas gücünü arttırır.Zayıflama esnasında hissedilen halsizliği giderir.
24-Enerji üreten, dinçlik kazandıran polen, bilhassa ileri yaşlarda cok faydalıdır
25-Cinsel gücü artırır.
26-Polenle beslenen annenin, bebeğine verdiği anne sütü daha uzun sürer. Böylece hem bebeğin gelişme bozukluğu önlenir hem de bebeğin kabızlığı önlenir, gazı giderir ve hastalık kapmamasına yardımcı olur.

Share

Cevap Yaz